Skurcze mięśni kojarzone są przede wszystkim z niedoborami magnezu w organizmie. Pojawiają się niespodziewanie i sprawiają, że odczuwamy ból. Wywołane mogą być także innymi czynnikami, które powodują dyskomfort w łydkach, udach, a nawet stopach. Jakie czynniki wpływają na częste skurcze nóg? Jak sobie z nimi poradzić?
Skurcze nóg po wysiłku fizycznym
Skurcze nóg bardzo często występują po wysiłku fizycznym. Dotykają zarówno maratończyków, rowerzystów, jak również triathlonistów. Ponadto często pojawiają się u osób uprawiających sport rekreacyjnie lub po intensywniejszym dniu pracy. Przyczyną skurczy po wysiłku fizycznym, może być niedostatecznie nawodnienie organizmu, utrata elektrolitów, które wydzielane są z potem lub nazbyt intensywny ruch. Aby zapobiec skurczom wysiłkowym, należy przed każdą aktywnością fizyczną wykonać rozgrzewkę, przygotowującą mięśnie do planowanego wysiłku. Zakończyć trening należy natomiast prostymi ćwiczeniami rozciągającymi. W trakcie aktywności ważne jest odpowiednie nawodnienie, które dostarczy organizmowi utraconą wodę.
Brak magnezu, a skurcze łydek
Brak pewnych pierwiastków w organizmie, może skutkować pojawieniem się skurczy mięśni. Mowa tutaj przede wszystkim o magnezie, ale także o sodzie i potasie. Deficyt ma bowiem wpływ na przewodzenie impulsów nerwowych do naszych mięśni. Niedobory wynikają zazwyczaj ze źle skomponowanej diety, wrodzonymi zaburzeniami wchłaniania, bądź chorobami ogólnoustrojowymi. Pojawiające się często skurcze powinny być podstawą do wykonania badań laboratoryjnych, które określi stężenie podstawowych pierwiastków w organizmie.
Skurcze mięśni wynikiem chorób
Zdarza się, że skurcze mięśni są jednym z objawów chorób. Mogą one pojawiać się w przypadku:
- cukrzycy,
- niewydolności nerek,
- miażdżycy,
- niedoczynności tarczycy,
- stwardnieniu rozsianemu,
- choroby wieńcowej.
Skurcze mięśni mogą być także objawem niepożądanym, spożywania niektórych leków (m.in. przeczyszczających), długotrwałych biegunek i wymiotów. Wskazywać mogą również na odwodnienie organizmu, Pojawiające się często i w sposób intensywny są podstawą do konsultacji lekarskiej.
Skurcze nóg – jak sobie z nimi poradzić?
Pojawiający się nagły skurcz w obrębie nogi, to przede wszystkim dyskomfort i ból. W wielu przypadkach pojawiają się one w nocy, uniemożliwiając spokojny wypoczynek i wybudzają ze snu. Najskuteczniejszym sposobem na rozluźnienie mięśni podczas skurczu to powolny masaż oraz rozciąganie mięśnia. Wieczorem, warto wykonać kilkuminutowe rozciąganie mięśni oraz dbać o odpowiednie nawodnienie, aby zapobiegać nieprzyjemnym skurczom.