Testosteron jest jednym z niezbędnych hormonów, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Badania wykazują, że nawet 40% mężczyzn powyżej 45 roku życia może mieć jego za niski poziom i zmagać się z towarzyszącymi dolegliwościami. Ponadto z roku na rok, poziom ten się zwiększa i dotyczy większej liczby populacji.
Testosteron – czym jest?
Testosteron jest najważniejszym męskim hormonem płciowym, którego produkcja zachodzi w nadnerczach i jądrach. Natomiast z mniejszej ilości występuje on u kobiet, a do jego produkcji dochodzi przede wszystkim w jajnikach, korze nadnerczy lub w łożysku płodowym. Testosteron zalicza się do hormonów androgenicznych, dlatego też odpowiada za męskie cechy, które dotyczą przede wszystkim wyglądu, funkcjonowania organizmu na co dzień i charakteru. Niski poziom hormonu może stać się groźny dla zdrowia, ponieważ odpowiada on za wiele ważnych funkcji w organizmie, takich jak:
- modelowanie funkcji układu odpornościowego,
- inicjację seksualną,
- rozwój oraz prawidłowe funkcjonowanie narządów płciowych,
- brzmienie głosu,
- rozwój owłosienia,
- popęd seksualny,
- regulowanie gospodarki lipidowej,
- jakość krwi,
- rozkład tkanki tłuszczowej,
- przyrost masy mięśniowej (działanie anaboliczne),
- stymulowanie wzrostu kości długich.
Dlatego również, odpowiedni poziom testosteronu u mężczyzn jest niezbędny przy budowaniu sylwetki i uzyskiwania zadowalających efektów treningów, zwiększających masę mięśniową.
Jak naturalnie podnieść testosteron?
Wiele wykonanych badań naukowych wykazało, że regularna aktywność fizyczna znacząco wpływa na podniesienie poziomu testosteronu. Szczególnie pomocne okazać się mogą treningi cardio lub aerobowe. Zaleca się wykonywanie np. szybkiego marszu lub biegania trzy razy w tygodniu. Regularne ćwiczenia przyczyniają się również do zmniejszenia nadwagi występującej u mężczyzn, która znacząco wpływa na niski poziom testosteronu. Spadek testosteronu zauważalny jest również u osób, które nadmiernie ćwiczą. Ponadto w podniesieniu testosteronu, pomóc może:
- wysypianie się,
- ograniczenie spożycia alkoholu,
- dieta bogata w zdrowe tłuszcze – znaleźć je można w siemieniu lnianym, orzechach, tłustych rybach, owocach morza,
- spożywanie dużej ilości warzyw,
- suplementacja – witaminy D3, cynku, magnezu.
Warto również na bieżąco badać poziom testosteronu w organizmie, szczególnie podczas redukcji, gdy jego poziom może znacząco spaść i przyczynić się do nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.