Morsowanie

Morsowanie – korzyści zdrowotne i wpływ na masę mięśniową

Morsowanie stało się w ostatnim czasie popularną metodą hartowania organizmu oraz biologicznej odnowy. Przy odpowiednim przygotowaniu może stać się również uzupełnieniem treningu. Dowiedz się jakie plusy dla zdrowia niesie morsowanie, jak się do niego przygotować oraz jak wpływa na masę mięśniową. 

Zalety morsowania 

Od wieków wykorzystywano niskie temperatury w leczeniu wielu schorzeń. Osoby, które korzystają w sezonie jesienno-zimowy z kąpieli w zimnej wodzie, podczas odpowiedniego wcześniejszego przygotowania, mogą znacznie wpłynąć na odnowę biologiczną i zahartowanie organizmu. Wśród najważniejszych zdrowotnych zalet z morsowania, wyróżnić można: 

  • poprawę samopoczucia, 
  • przyspieszenie regeneracji, 
  • poprawę wydolności fizycznej, 
  • zwiększenie tolerancji na zimno,
  • hartowanie organizmu
  • wsparcie układu odpornościowego. 

Podczas zanurzenia się w bardzo zimnej wodzie, kurczą się powierzchniowe naczynia krwionośne. Krew dociera głębiej, dzięki czemu poprawia się krążenie w tkankach oraz narządach wewnętrznych. 

Morsowanie ma również wpływ na nasz wygląd, wspomagając usunięcie nagromadzonych toksyn w organizmie, wygładzenie i ujędrnienie skóry. Ponadto pozytywnie działa na redukcję tkanki tłuszczowej i przyśpieszenie metabolizmu. 

Morsowanie w sporcie 

Podczas zwężenia naczyń krwionośnych w wyniku kontaktu z niską temperaturą wody, uruchamiają się naturalne procesy obronne, które mają wpływ na przyśpieszenie przemiany materii. Natomiast po wyjściu z zimnej wody, naczynia ponownie ulegają rozszerzeniu a organizm, żeby się nie wychłodzić, uruchamia procesy grzewcze. W efekcie metabolizm przyśpiesza i kalorie spalane są szybciej. 

Morsowanie wpływa także na regenerację, która jest kluczowa w każdej dyscyplinie sportu. Liczne badania wykazują bowiem, że zimne kąpiele łagodzą tzw. zakwasy, którymi nazywa się opóźnioną bolesność mięśniową. Jeśli chcesz poznać inne sposoby na szybszą regenerację, polecamy artykuł Jak przyśpieszyć regenerację po treningu? 

Morsowanie

Wpływ morsowania na masę mięśniową 

W jaki sposób morsowanie wpływa na masę mięśniową, która jest istotna w budowaniu sylwetki kulturysty? Rozrost muskulatury zależny jest przede wszystkim od czynnika determinującego, którym jest synteza białek mięśniowych. Odpowiada ona m.in. za nadbudowanie uszkodzonych tkanek oraz regenerację organizmu po treningu. Kontakt z zimną wodą natomiast powoduje zmniejszenie przepływu krwi w mięśniach. Konsekwencją może stać się zachwianie metabolizmu mięśni oraz zaburzenia w dostarczaniu aminokwasów. W przypadku długoterminowego kształtowania siły mięśniowej oraz masy morsowanie może wpłynąć na pogorszenie wyników, w porównaniu z osobami, które nie stosują tego typu kąpieli.

Jak zacząć morsować?

Wdrożenie morsowania może wnieść wiele pozytywnych rezultatów dla naszego zdrowia. Jak więc w sposób odpowiedzialny przygotować się do morsowania? Kąpiele w zimnej wodzie powinno się poprzedzić wizytą u lekarza, który wykluczy problemy zdrowotne o podłożu kardiologicznym. Przy braku przeciwwskazań zdrowotnych, najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie doświadczonej grupy morsów. Nie zaleca się bowiem morsowania w pojedynkę, szczególnie w dużych akwenach wodnych. 

Kąpiel w zimnej wodzie powinna trwać około 3-5 minut, jednak w przypadku pierwszego kontaktu z morsowaniem, wystarczy tylko stopniowe zanurzenie się. Ważne, aby nie zanurzać się gwałtownie w wodzie, ponieważ prowadzić to może hipotermii lub wystąpienia odmrożeń. Ponadto przed morsowaniem należy pamiętać o tym, żeby nie spożywać alkoholu, który dodatkowo wychładza organizm i obniża ciśnienie krwi. Powinno być się również wypoczętym, nawodnionym i odżywionym. 

Rozgrzewka przed morsowaniem

Rozgrzewka morsowanie

Rozgrzewka poprzedzająca morsowanie jest bardzo ważna. Powinna opierać się przede wszystkim na wykonaniu ćwiczeń aerobowych, które pobudzają krążenie krwi i przygotują ciało na kontakt z lodowatą wodą. Wykorzystać można łatwe w wykonaniu ćwiczenia: trucht, pajacyki itp. Pamiętać przy tym należy, aby ćwiczenia wykonywać do uczucia gorąca, nie doprowadzając do przegrzania się oraz spocenia. 

Morsowanie – przeciwwskazania 

Morsowanie nie jest dedykowane dla każdego. Nie powinny korzystać z kąpieli w zimnej wodzie przede wszystkim osoby: 

  • chorujące na niedoczynność tarczycy,
  • kobiety w ciąży, 
  • chorujące na niewydolność układu krążenia (zaburzenia rytmu serca, wady, zwężenia zastawek)
  • przy nadciśnieniu tętniczym, 
  • ze zmianami miażdżycowymi, 
  • przechodzące ostre choroby wirusowe i infekcyjne, 
  • z gorączką,
  • chorujące na epilepsję, 
  • chorujące na boreliozę. 

Z kąpieli w zimnej wodzie powinny zrezygnować także osoby z chorobami, które przebiegają z nietolerancją na niskie temperatury, jak np. choroba Raynauda. 

Pamiętaj, że nieodpowiednie przygotowanie do morsowania skutkować może zaburzeniami układu krążenia, oddechowego lub nerwowego. Może również przyczynić się do osłabienia pracy mięśni. Ponadto zbyt gwałtowne zanurzenie się w wodzie prowadzić może do powstania tzw. szoku termicznego.