Wszystkim trenującym na siłowni, zdarzają się gorsze dni z wyraźnym spadkiem energii. Spowodowane może być to brakiem odpowiedniej regeneracji, przemęczeniem, a nawet nieodpowiednio zbilansowaną dietą. Budowanie sylwetki opiera się jednak przede wszystkim na regularności. Jak poradzić sobie z częstymi spadkami energii?
Skąd organizm czerpie energię?
Organizm czerpie energię przydatną do codziennego funkcjonowania przede wszystkim z pożywienia. Odpowiednio zbilansowana dieta oraz spożywanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów są kluczem do prawidłowego działania. Nie bez przyczyny mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. Dlatego też ważne jest, aby spożywać indywidualnie dobrane pod siebie posiłki i regularnie robić badania. Wszystkie niedobory, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć w diecie, uzupełnić można dostępnymi suplementami lub odżywkami.
Przyczyny braku energii na trening
Szukając przyczyn częstego spodku energii, warto zwrócić uwagę na codzienny rytm dnia. Wpływ na przemęczenie ma bowiem wiele czynników, które mogą mieć podłoże nie tylko w diecie, ale także w przetrenowaniu i nieodpowiedniej regeneracji. Najczęściej za brak energii odpowiedzialne są:
- brak lub zbyt krótki sen,
- zaburzenia w regeneracji,
- przetrenowanie,
- zaburzenia hormonalne,
- wzrost prolaktyny i kortyzolu (wywołany najczęściej długotrwałym stresem)
- nieodpowiednia dieta,
- niedobory witamin i minerałów,
- infekcję bakteryjne i wirusowe.
Długotrwały brak codziennej energii utrudniający codzienne funkcjonowanie, wymaga przede wszystkim podjęcia kroków, które określą źródło problemu. W tym celu wykonać można niezbędne badania profilaktyczne.
Regeneracja i nauka odpuszczania
Regeneracja po treningu jest istotnym elementem budowania sylwetki. Wykonywane ćwiczenia powinno się dobierać do własnych możliwości i umiejętności. Zbyt intensywny trening, znacznie przemęczy mięśnie i ciało. Brak odpoczynku jest także częstą przyczyną przetrenowania, o którym pisaliśmy w artykule https://www.kulturystyka24.pl/jakie-sa-objawy-przetrenowania/. Sporadycznie występujący spadek energii i motywacji do treningu jest naturalny. Czasami warto więc odpuścić jeden trening i odpowiednio zregenerować nie tylko ciało, ale również i głowę. Aktywne spędzanie czasu nie ogranicza się tylko do siłowni i podnoszenia ciężarów. Każda trenująca osoba może mieć gorszy dzień i brak ochoty na dany trening.
Motywacja
Najlepszą i najskuteczniejszą motywacją do treningu jest monitorowanie swoich własnych osiągnięć. Dążenie do upragnionego celu jest bowiem etapem, który składa się z małych kroków do niego przybliżających. Motywuj się swoimi wynikami i nie odpuszczaj. Pomocne może okazać się również, znalezienie zewnętrznego czynnika, który pobudza do działania. Określenie sprecyzowanego celu, a może sylwetka znanego sportowca? Znajdź sposób, który pobudza do działania.