Latem, szczególnie gdy za oknem wysokie temperatury często towarzyszy nam spadek apetytu. Ciężkostrawne posiłki sprawiają, że jesteśmy ociężali i mamy mniej energii. Warto wykorzystać ten czas i fakt, że na działkach i rynkach pojawiają się świeże warzywa, żeby przygotować zupę. To świetna alternatywa dla ciężkich posiłków, dostarczająca zarazem energii i zdrowych kalorii.
Jakie zupy warto jeść latem?
Latem warto korzystać z zup z sezonowych składników. Smakują one szczególnie, są szybkie w przygotowaniu oraz tanie. Ponadto dostarczą odpowiednią ilość witamin i minerałów i nie powodują uczucia nadmiernego obciążenia. Jakie zupy warto spróbować tego lata?
- Zupa jarzynowa z bobem i fasolką – bób pojawia się dość szybko w naszych ogródkach i na miejskich straganach. Przygotowana zupa z udziałem bobu i fasolki to idealne połączenie, które szybko dostarczy potrzebnej energii. Do jej przygotowania, potrzebować będziesz 3 marchewki, por, małego selera, 3 sztuki młodej, małej cebuli, garść fasolki szparagowej, pół szklanki bobu. Ponadto kostkę rosołową, sól i pieprz do smaku oraz oliwę z oliwek i masło. Przygotowanie opiera się na obraniu i pokrojeniu marchewki, cebuli, pora i selera, po czym podsmażeniu ich w garnku na oliwie z oliwek. Gotowany 10 minut bób, należy odcedzić i obrać, aby następnie dodać wraz z fasolką do podsmażonych warzyw. Całość zalać około 1,5 litra wody i dodać kostki rosołowe. Zupa jarzynowa będzie gotowa, gdy wszystkie warzywa będą już miękkie.
- Zupa z zielonym groszkiem i koperkiem – Do przygotowania zupy potrzebne będą składniki, takie jak włoszczyzna (2 marchewki, por, pietruszka, młody seler z nacią.). Nie obędzie się bez głównego składnika, którym jest około 2 szklanek zielonego groszku oraz pół pęczka kopru. Zupę wzbogacamy ziemniakami (około 3-4) oraz przyprawami: sól, pieprz, liść laurowy, po 3 ziarna pieprzu czarnego oraz ziela angielskiego. Przygotowanie zupy rozpoczynamy od posiekania drobno kopru i dodania go do umytej, obranej włoszczyzny do garnka. Zalane około 2l wody warzywa doprawiamy zielem angielskim, pieprzem i liściem laurowym. Doprowadzony do wrzenia wywar, gotujemy około 45 minut, Następnie wyjmujemy z wywaru przyprawy i dodajemy ziemniaki oraz groszek. Gotujemy do momentu miękkich ziemniaków. Całość doprawić solą, pieprzem. Można również podawać z dodatkiem śmietany.