Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, może utrudniać budowanie upragnionej masy mięśniowej, a także znacząco wpływać na ich siłę. To za grupę leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych sięgamy najczęściej. Medykamenty są ogólnodostępne bez recepty, wspierając pozbycie się odczuć bólowych, również tych, występujących po treningu.
Negatywny wpływ leków przeciwzapalnych
Przeprowadzone badania, o których pisano w Acta Physiologica, potwierdzają tezę, w której mowa o wolniejszym przyroście masy mięśniowej oraz zmniejszenia siły poprzez częste przyjmowanie leków, w których składzie znajduje się ibuprofen. Szacuję się, że temat leków dostępnych w domowych apteczkach jest powszechny i w pierwszej kolejności sięgamy po leki z tej grupy przy pierwszych objawach bólowych, ale również przeziębieniu. Przyjęło się, że leki pomagają w szybszej regeneracji organizmu i powróceniu do treningu. Leki przeciwzapalne spożywane często i w dużych dawkach, mogą przynieść jednak inny, niż pożądany efekt.
Starszym ułatwia, młodszym utrudnia
Szwedzcy uczeni doszli do wniosku, że leki przeciwzapalne w przypadku osób starszych mają działanie odwrotne. Wpływają na organizm seniorów, poprzez złagodzenie objawów przewlekłych stanów zapalnych, pozwalając na aktywność fizyczną i ruch. Niepracujące mięśnie przy braku ruchu, zaczynają bowiem zanikać.
Co zrobić, aby uniknąć bólu?
Podstawą ograniczenia wystąpienia objawów bólowych po treningu, jest odpowiednia rozgrzewka. Przygotowane mięśnie, stają się bardziej elastyczne, a ryzyko powstania tzw.
“zakwasów” mniejsze. Kulturyści szczególną uwagę powinni zwracać na rozgrzanie partii mięśni, którą zamierzają w danym dniu ćwiczyć. Istotnym elementem, który pomoże uniknąć bólu, jest także regeneracja organizmu. Zmęczone mięśnie, potrzebują odpoczynku, aby odpowiednio się zregenerować oraz nadbudować mikrouszkodzenia. O sposobach na przyśpieszenie regeneracji, pisaliśmy w artykule https://www.kulturystyka24.pl/jak-przyspieszyc-regeneracje-po-treningu/ .