Budowanie masy mięśniowej jest wyzwaniem dla skóry, która może ulec uszkodzeniu. Pojawiające się czerwone prążki na ciele to informacja o naruszeniu jej naturalnej struktury. Rozstępy są jedynie defektem kosmetycznym, którego można uniknąć.
Czym są rozstępy?
Moment nagłego rozciągnięcia skóry, wynikającego z przyrostu masy mięśniowej lub tłuszczowej może powodować jej uszkodzenia. Skóra podczas zniszczenia jej naturalnej struktury pęka, tworząc blizny, które w początkowej fazie występują w kolorze bladoróżowym lub czerwonym. Najbardziej narażone na rozstępy są części ciała, takie jak biceps, klatka piersiowa, pośladki, uda oraz brzuch. Z czasem zagojenia się uszkodzeń na skórze, rozstępy blakną i są mniej widoczne, przybierając formę trwałej blizny.
Zapobieganie rozstępom
Rozstępom zdecydowanie lepiej zapobiegać, ponieważ zmiany w strukturze skóry mogą stać się z biegiem czasu trudniejsze do usunięcia, a zadbanie o skórę przed pojawieniem się jej uszkodzeń pomoże ich uniknąć. Skuteczne może okazać się odpowiednie nawodnienie, spożywanie kolagenu, witamin i minerałów wpływających na elastyczność skóry. Dodatkowo warto zadbać o nawilżenie i natłuszczenie skóry, używając w tym celu dedykowanych balsamów lub olejków.
Usuwanie rozstępów
Usuwanie rozstępów możliwe jest dzięki medycynie estetycznej. Znaczne naruszenie powierzchni skóry może wymagać jednak kilku zabiegów, aby zobaczyć efekt. Trwale uszkodzona powierzchnia skóry przez rozstępy nie zawsze jednak wróci do swojej poprzedniej formy. Zabiegi pomagające usunąć widoczność rozstępów to między innymi peelingi chemiczne, o których pisze sparesorts.pl, mikrodermabrazja oraz laseroterapia. Trwałe, wygojone rozstępy, które rozpoznać można poprzez zmianę koloru na zbliżony do skóry, nie znikną podczas stosowania kosmetyków lub domowej pielęgnacji.